Početna strana > Hronika > Gardijan: EU pritiska Srbiju da priča sa Kosovom
Hronika

Gardijan: EU pritiska Srbiju da priča sa Kosovom

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 02. septembar 2010.

Evropska unija, piše Gardijan, vrši pritisak na Srbiju da prihvati ponudu Kosova o obustavi neprijateljstva.

List navodi da je kosovski premijer Hašim Tači, dve godine posle secesije od Srbije i proglašenja nezavisnosti, ponudio novi početak u odnosima sa Beogradom koji je, po Gardijanu, pod sve većim evropskim pritiskom da uzvrati na sličan način.

U autorskom tekstu za Gardijanovu rubriku "Komentar je slobodan" Tači konstatuje kako je neminovno da Srbija i Kosovo jednom sednu za isti sto kako bi prevazišli međusobne razlike i duboko neprijateljstvo i okrenuli se budućnosti integrisani u Evropsku uniju.

Gardijan primećuje da je, kako list to vidi, poziv za nove pregovore usledio posle otvorenog upozorenja koje je srpskoj vladi uputio šef britanske diplomatije Vilijem Hejg rekavši da Srbi ugrožavaju izglede da se nađu u Evropskoj uniji time što odbijaju odnose sa nezavisnim Kosovom.

Uz podsećanje da je Srbija Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija pdnela nacrt rezolucije kojom se traži osuda kosovske secesije, Gardijan navodi i da je ministar Hejg srpskom predsedniku Tadiću rekao da povuče rezoluciju.

Ako odbije, upozorio je po ovom listu gost iz Londona domaćina, srpska kandidatura za članstvo u Evropskoj uniji će naići na teškoće.

A ako Tadić pristane, Britanija će biti najžešći zagovornik ulaska Srbije u Evropsku uniju.

Gardijan primećuje da je ponuda Hašima Tačija, po svemu sudeći, odgovor na sve glasnije pozive iz Brisela i zapadnoevropskih prestonica da se počnu novi razgovori.

Tači za Gardijan kaže da se Kosovo raduje saradnji sa Srbijom i razmatranju konkretnih pitanja čime bi se, kako naglašava, poboljšao život svih njihovih građana. Mi smo susedi i suočavamo se sa istim izazovima, prenosi londonski list reči premijera Kosova.

Tači u tom kontekstu pominje saradnju srpske i kosovske policije u borbi protiv organizovanog kriminala, u energetici, telekomunikacijama, obrazovanju i pronalaženju nestalih lica, i Albanaca i Srba.

List primećuje i da je mišljenje Međunarodnog suda pravde nanelo težak udarac nastojanjima Beograda da dokaže kako je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova bilo protivno međunarodnom pravu.

Podseća se i na poruku Vilijema Hejga Srbima da se okanu uzajamnih optužbi i protivoptužbi koje potiču iz balkanskih ratova devedesetih godina, prihvate novu realnost i usredsrede se na budućnost i konačno članstvo u Evropskoj uniji.

Gardijan na kraju piše i da je Hašim Tači dao kompliment Borisu Tadiću rekavši da je današnja vlada Srbije potpuno drugačije od one koja je, kako kaže, pre 11 godina terorisala njegov narod.

Najviše komplimenata od predsednika vlade Kosova dobio je međutim bivši britanski premijer Toni Bler. Blerova dostignuća su u Britaniji možda potcenjena ali ga uloga koju je imao u sticanju naše nezavisnosti, na Kosovu čini političkim gorostasom, kaže Hašim Tači za Gardijan.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner